logo
logo
تبلیغ کلیکی تاپ سایت 98

طراحی سربرگ در ورد | دانلود سربرگ رایگان

طراحی سربرگ در ورد | دانلود سربرگ رایگان
هدایت عباسی آموزش word

در این مقاله از تاپ سایت 98 قصد داریم به شما طراحی سربرگ ورد، دانلود سربرگ رایگان، ابزارهای تب Design، نحوه سفارشی سازی کردن سربرگ را آموزش دهیم.

سربرگ (هدر) بخشی از سند است که در حاشیه بالا ظاهر می شود، در حالی که پاورقی (فوتر) بخشی از سند است که در حاشیه پایین ظاهر می شود.

سربرگ‌ها و پاورقی‌ها معمولاً حاوی اطلاعات اضافی مانند شماره صفحه، تاریخ، نام نویسنده و غیره هستند که می تواند به سازماندهی اسناد طولانی تر کمک کند و خواندن آنها را آسان تر کند. متن وارد شده در سربرگ یا پاورقی در هر صفحه از سند ظاهر می شود مثلا اگر نام وبسایت خود را در سربرگ تایپ کنید در تمامی صفحات و همچنین صفحات جدید نمایش داده می شود.

ایجاد سربرگ در ورد

برای ایجاد سربرگ ورد بایستی روی قسمت بالای صفحه دابل کلیک کنید تا آماده ویرایش شود. دقت نمایید یک تب Design نیز فعال می شود که دارای گزینه های مختلفی است که در ادامه آموزش خواهیم داد.

در این مثال ما می خواهیم نام نویسنده، نام وبسایت و واژه Word را در بالای هر صفحه نمایش دهیم، بنابراین آن را در سربرگ قرار می دهیم در تصویر زیر قابل مشاهده است.

هدر و فوتر در ورد

اطلاعات مورد نظر را در سربرگ تایپ کنید. اگر دوست دارید فونت یا رنگ متن را تغییر دهید یا آنها را راست چین کنید می توانید زمانی که سربرگ فعال است به تب Home بروید و فونت و رنگ متن را تغییر دهید.

وقتی کارتان تمام شد، روی Close Header and Footer کلیک کنید. یا می توانید کلید Esc را فشار دهید تا از حالت ویرایش خارج شوید.

پیشنهاد ما:

اگر به دنبال یادگیری تایپ ده انگشتی هستید آموزش زیر از فرادرس را پیشنهاد می کنیم.

مجموعه آموزش ورد در فرادرس — کلیک کنید

استفاده از سربرگ آماده ورد

Word دارای انواع سربرگ ها و پاورقی های آماده و از پیش تعیین شده است که می توانید از آنها برای بهبود طراحی و طرح بندی سند خود استفاده کنید. برای اضافه کردن یک سربرگ آماده به سند خود بایستی مراحل زیر را طی نمایید:

تب Insert را انتخاب کنید و سپس روی فرمان Header یا Footer کلیک کنید. من روی فرمان Header کلیک می کنم.

در منوی ظاهر شده، سرصفحه یا پاورقی آماده زیادی را مشاهده می کنید یکی را انتخاب نمایید.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید پس از انتخاب سربرگ، من تاپ سایت 98 را تایپ کردم و سپس فونت و رنگ متن را تغییر داده ام، متن را توپر کرده ام، زیر متن خط کشیده ام، همچنین از تب Home و گزینه Text Effects and Typography نیز استفاده کرده ام.

استفاده از سربرگ آماده در ورد

بسیاری از سربرگ‌ها و پاورقی‌های از پیش تعیین شده حاوی مکان‌نماهای متنی به نام فیلدهای کنترل محتوا هستند. این فیلدها برای افزودن اطلاعاتی مانند عنوان سند، نام نویسنده، تاریخ و شماره صفحه مناسب هستند.

برای ویرایش یک قسمت کنترل محتوا، روی آن کلیک کنید و اطلاعات مورد نظر را تایپ کنید.

ایجاد سربرگ در ورد

اگر می خواهید حالت Content Control را حذف کنید، روی آن کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده Remove Content Control را انتخاب کنید. به طور مثال در تصویر بالا کافی است روی تاپ سایت 98 کلیک راست کرده و سپس Remove Content Control را کلیک کنید.

پس از اتمام کار، روی Close Header and Footer کلیک کنید یا کلید Esc صفحه کلید را فشار دهید.

ویرایش سربرگ در ورد

پس از بستن سربرگ ورد، همچنان قابل مشاهده خواهد بود، اما قفل خواهد شد. به سادگی روی سربرگ یا پاورقی دوبار کلیک کنید تا قفل آن باز شود، که به شما امکان می دهد آن را ویرایش کنید.

هنگامی که هدر و پاورقی سند شما باز می شود، تب Design در سمت راست نوار ظاهر می شود و گزینه های مختلف ویرایش را در اختیار شما قرار می دهد:

پنهان کردن سربرگ و پاورقی صفحه اول: برای برخی از اسناد، ممکن است نخواهید صفحه اول سرصفحه و پاورقی را نشان دهد، مثلاً اگر صفحه جلد دارید و می خواهید شماره گذاری صفحه را در صفحه دوم شروع کنید. اگر می‌خواهید سربرگ و پاورقی صفحه اول را پنهان کنید، کادر Different First Page را تیک بزنید.

حذف هدر یا پاورقی: اگر می خواهید تمام اطلاعات موجود در هدر را حذف کنید، روی فرمان Header کلیک کنید و از منوی ظاهر شده Remove Header را انتخاب کنید. به طور مشابه، می توانید با استفاده از دستور Footer یک پاورقی را حذف کنید.

ویرایش سربرگ در ورد

Page Number: با دستور Page Number می توانید به طور خودکار هر صفحه را شماره گذاری کنید. شماره گذاری به ما کمک می کند تا بتوانیم سند را بهتر مدیدیت کنیم. همچنین شماره گذاری در ورد بصورت خودکار میباشد.

گزینه های اضافی: با دستورات موجود در گروه Insert، می توانید تاریخ و زمان، اطلاعات سند، تصاویر و موارد دیگر را به سربرگ یا پاورقی خود اضافه کنید.

درج تاریخ و زمان در سربرگ

گاهی اوقات ذکر تاریخ یا زمان در سربرگ یا پاورقی مفید است. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید سند شما تاریخ ایجاد آن را نشان دهد.

از طرف دیگر، ممکن است بخواهید تاریخ چاپ آن را نشان دهید، که می توانید با تنظیم به روز رسانی خودکار آن را انجام دهید. اگر مرتباً یک سند را به‌روزرسانی و چاپ می‌کنید، مفید است زیرا همیشه می‌توانید تشخیص دهید که کدام نسخه جدیدترین است.

برای باز کردن قفل روی هر نقطه از هدر یا پاورقی دوبار کلیک کنید. نقطه درج را در جایی که می خواهید تاریخ یا زمان نمایش داده شود، قرار دهید. در مثال ما، نقطه درج را روی خط زیر نام نویسنده قرار می دهیم.

تب Design ظاهر می شود. روی دستور Date & Time کلیک کنید.

کادر محاوره ای تاریخ و زمان ظاهر می شود. فرمت تاریخ یا زمان مورد نظر را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید هر بار که سند را باز می‌کنید، تاریخ تغییر کند، کادر کنار به‌روزرسانی خودکار (Update Automatically) را علامت بزنید. اگر نمی خواهید تاریخ تغییر کند، این گزینه را بدون علامت بگذارید.

روی OK کلیک کنید.

تاریخ در هدر صفحات نمایش داده می شود.

درج زمان و تاریخ در سربرگ ورد

دانلود سربرگ ورد

در ورد می توانید سربرگ های زیبا و جذاب را بصورت رایگان دانلود نمایید. این کار به سرعت انجام می شود چون حجم این فایلها بسیار پایین است.

برای دانلود سربرگ آماده در ورد، کافی است مراحل زیر را طی نمایید:

به تب یا منوی File  بروید و روی گزینه New کلیک کنید. سپس در بخش جستجو Letterhead  را تایپ نمایید و دکمه اینتر را فشار دهید.

دانلود سربرگ آماده ورد

سربرگ های آماده زیادی وجود دارد یکی را انتخاب کنید و روی آن کلیک کنید یک پنجره جدید باز می شود روی Create کلیک کنید تا دانلود آغاز شود.

پس از چند ثانیه سربرگ انتخاب شده به فایل ورد شما اضافه می شود.

دانلود سربرگ آماده ورد

حال می توانید تغییرات را اعمال نمایید مثلا متن خود را جایگزین کنید یا لوگو را تغییر دهید که از طریق تب Design می توان بسیاری از این کارها را انجام داد که در ادامه توضیح می دهیم.

تفاوتی نمی کند از چه ورژن ورد (2019، 2016، 2013، 2010، 2007) استفاده می کنید.

پیشنهاد ما:

اگر به دنبال آموزش جامع و ویدئویی ورد هستید از آموزش فرادرس استفاده نمایید کافی است روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش نرم افزار ورد Microsoft Word 2016 — کلیک کنید

تب Design سربرگ و پاورقی

معمولا هر ابزاری که در ورد انتخاب می کنید یک یا چند تب اضافه فعال می شوند که تنظیمات مخصوص آن ابزار، در آن وجود دارد. مثلا اگر جدول را انتخاب کنید و به صفحه اضافه کنید دو تب اضافه می شود که یکی از آن Design است. پس از فعال شدن سربرگ نیز تب  Design فعال می شود که دستورات مختلفی در آن وجود دارد که در قسمت زیر کاربرد هر یک را توضیح داده ایم.

تب Design برای سفارشی کردن هدر و پاورقی که دوست دارید بسیار مفید است. برای باز کردن برگه طراحی ابزار سربرگ و پاورقی، روی بالا یا پایین هر صفحه دوبار کلیک کنید یا به تب Insert بروید، روی فلش کشویی Header یا Footer کلیک کنید، یکی از قالب های از پیش طراحی شده ای را که دوست دارید انتخاب کنید. .

تب Design شامل 6 گروه است از جمله Header and Footer، Insert، Navigation، Options، Positions و Close. در زیر به این موارد پرداخته شده است.

گروه Header & Footer

Header : در بخش Header می توانید سربرگ های آماده ورد را انتخاب نمایید. همچنین می توانید با گزینه Edit Header ویرایش سربرگ را انجام دهید و از Remove برای حذف سربرگ استفاده نمایید.

Footer : برای افزودن فوتر و ویرایش و حذف آن استفاده می شود.

Page Number : برای افزودن شماره صفحه به سربرگ استفاده می شود.

گروه Insert

Date & Time : از این ابزار برای افزودن تاریخ استفاده می شود.

Document Info : در این بخش می توانید با کلیک روی هر گزینه، اطلاعات آن را وارد نمایید. مثلا File Name کلیک کنید نام فایل ورد را درج می کند مثلا من نام فایل را topsite98 گذاشته ام پس topsite98.docx را درج میکند.

 Quick Parts : این گزینه دارای ابزارهای مختلفی می باشد مثلا می توانیم متن های Auto Text را با یک کلیک در سربرگ درج کنیم.

Picture و Picture Online : برای درج عکس به سربرگ استفاده می شود.

گروه Navigation

Go To Header : رفتن به بخش هدر – با کلیک روی این گزینه به هدر صفحه منتقل می شوید.

Go To Footer : رفتن به فوتر

Previous, Next : سربرگ یا فوتر قبلی یا بعدی

گروه Options

Different First Page : اگر تیک آن را بزنید سربرگ از صفحه اول حذف می شود.

Different Odd & Even Page : اگر تیک این گزینه را بزنید فقط اعداد زوج یا فرد نمایش داده می شود. مثلا صفحات 2 و 4 و 6 و غیره.

Show Document Text : برای طرح‌های سربرگ و پاورقی، می‌توانید با استفاده از این گزینه متن سند را هنگام اعمال سربرگ یا پاورقی نشان دهید یا پنهان کنید. بصورت پیش فرض تیک آن زده شده و متن نمایش داده می شود اگر تیک را بردارید متن نمایش داده نمی شود.

گروه Position

Header From Top : فاصله از بالا، اگر اندازه آن را کاهش دهید محتوای سربرگ فاصله کمی تا بالای صفحه خواهند داشت. اگر فاصله را بیشتر کنید فاصله از بالای سربرگ بیشتر خواهد شد. پیش فرض گزینه مناسبی است.

Header From Bottom : با استفاده از این گزینه می توانید فاصله فوتر را از پایین تنظیم نمایید.

گروه Close

close header and footer : این گزینه برای اتمام کار و بستن سربرگ و پاورقی استفاده می شود.

نحوه ایجاد سربرگ سفارشی در مایکروسافت ورد

وقتی یکی از هدرهای پیش‌فرض مایکروسافت ورد برای شما کار نمی‌کند، با این مراحل هدر خود را ایجاد کنید.

Microsoft Word یک ویژگی داخلی برای ایجاد هدر برای اسناد شما ارائه می دهد. به این ترتیب، می‌توانید لوگو، تمبر یا عناصر نام تجاری شرکت خود را بدون نیاز به ایجاد مکرر آنها اضافه کنید.

ایجاد یک سربرگ سفارشی برای سازمان شما یک راه عالی برای حرفه ای جلوه دادن اسناد Word شما است. همچنین می تواند یکی از کارهای طراحی تکراری روی اسناد شما را کاهش دهد. در اینجا به شما آموزش می دهیم که چگونه می توانید اسناد Word خود را با یک هدر سفارشی متمایز کنید.

می‌توانید هدرهای داخلی مایکروسافت ورد را اضافه کنید یا آن‌ها را بر اساس نیاز خود سفارشی کنید.

اجازه دهید یک سربرگ را با هم ویرایش کنیم.

  1. برای شروع، سند Word خود را باز کرده و روی زبانه Insert کلیک کنید.
  2. در مرحله بعد، روی گزینه Header کلیک کنید و Blank را انتخاب نمایید.
  3. با باز بودن تب Header & Footer، Pictures را انتخاب کنید. سپس، تصویری را که می‌خواهید از رایانه شخصی خود اضافه کنید، مرور کنید و آن را در هدر سند خود قرار دهید. همچنین می توانید با استفاده از گزینه Online Pictures تصاویر را از وب اضافه کنید. من یک عکس هدر مناسب که از اینترنت دانلود کرده بودم را انتخاب کردم.
  4. با استفاده از Page Number می توانید شماره صفحه را در سربرگ درج نمایید.
  5. با استفاده از Date & Time می توانید تاریخ را درج نمایید.
  6. همچنین می توانید لوگوی شرکت را به هدر اضافه کنید.
  7. اکنون که هدر شما آماده است، می توانید شروع به ایجاد اسناد با آن کنید. برای افزودن محتوای سند، روی هر نقطه زیر قسمت هدر دوبار کلیک کنید.

سربرگ سفارشی در ورد

امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید باشد.

در بخش هایی از مقاله، چندین آموزش مختلف را پیشنهاد کردیم که می تواند برای شما مفید باشد در صورت تمایل روی آنها کلیک کرده و از آنها استفاده نمایید.

هدف ما معرفی بهترین منابع آموزشی به زبان فارسی میباشد.

عزیزانی که تمایل دارند به تیم نویسندگی تاپ سایت 98 بپیوندند می توانند از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشند. ما بهترین افراد را به تیم خود اضافه خواهیم کرد.

اگر سوال یا نظری دارید در بخش کامنت ها بنویسید.اگر موضوع خاصی مد نظر شماست که در سایت موجود نیست در بخش کامنت ها بنویسید

دوره ارز دیجیتال تاپ سایت 98
دوره های آموزشی دوره های آموزشی

نظرات کاربران

از دیدگاه مرتبط با موضوع استفاده نمایید.

از تبلیغ سایت یا شبکه اجتماعی خودداری فرمایید.

برای پاسخ گویی بهتر در سایت ثبت نام نمایید و سپس سوال خود را مطرح فرمایید.